Jaka jest różnica?

Piec akumulacyjny

W dzisiejszych czasach czysto wizualne odróżnienie kominka od pieca nie jest w większości przypadków proste. Estetyka nowoczesnego pieca może być identyczna jak kominka. Istnieje również wiele pieców budowanych w tradycyjny sposób z kafli. Jednak  dobry zdun równie dobrze zbuduje w ten sposób i kominek nazywając go potocznie pieco-kominkiem. Dlatego też dizajn każdego z tych rozwiązań ma po prostu dobrze pasować do gustu klienta. Aby dostrzec różnicę między kominkiem a piecem, musimy zrozumieć, w jaki sposób te dwa systemy grzewcze pracują.

Kluczowym elementem w doborze odpowiedniego sposobu ogrzewania jest  poznanie wymagań konkretnego domu. Zasadniczo piec jest przeznaczony do jednorazowego spalania dużej ilości drewna, ponad 6-8 kg na raz i do kumulowania energii w systemie akumulacyjnym o dużej masie.

Komora  spalania pieca wykonana jest z materiałów akumulacyjnych, zazwyczaj z szamotu lub betonu ogniotrwałego, więc cała konstrukcja tworzy zwartą akumulacyjną całość. Główną zaletą tego rozwiązania jest powolna emisja ciepła w dłuższej perspektywie czasowej – poprzez promieniowanie, co jest zdrowym i najbardziej przyjemnym sposobem ogrzewania. W systemie grzewczym z paleniskiem akumulacyjnym nie trzeba palić więcej niż dwa razy na dobę, a ciepłem możemy się cieszyć, mimo że ogień w komorze spalania już dawno wygasł.

Kominek z wkładem grzewczym

Kominek z kolei buduję się z  wkładem kominkowym wykonanym ze stali, który jest dostępny w szerokiej gamie rozmiarów i kształtów. Istnieje ogromny wybór szyb płaskich, narożnych, tunelowych itp. Drzwi mogą otwierać się na bok lub być podnoszone do góry. Wybierając kominek, zwykle mamy do wyboru tylko jeden sposób ogrzewania.

Najbardziej popularne jest ogrzewanie tzw. Konwekcyjne. Kominek w tym przypadku zbudowany jest z materiałów izolacyjnych z dużymi kratkami w dolnej i górnej części kominka. Taki kominek działa przez ogrzewanie powietrza konwekcyjnego, które krąży w jego wnętrzu wokół wkładu kominkowego. Przy takim systemie grzewczym możemy szybko cieszyć się ciepłem, jednakże jak tylko wygaśnie ogień, zaniknie i ciepło. W zwykłych wkładach kominkowych szyba dostarcza do pomieszczenia bardzo dużą ilość szybkiej energii. Rozwiązanie te jest odpowiednie dla przestronnych pomieszczeń, które są w stanie odebrać taką dużą ilość ciepła.